| Brand: | LG |
| Model: | KG270 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2007 |
| Display | |
| Resolution: | 128 x 128 pixels, 1:1 ratio |
| Technology: | TFT, 65K colors |
| Camera | |
| Main Specs: | No |
| Battery | |
| Capacity: | 750 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Memory | |
| Expandable: | No |
| Body | |
| Dimensions: | 98 x 45 x 12.9 mm (3.86 x 1.77 x 0.51 in) |
| Weight: | 60 g (2.12 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Connectivity | |
| Usb: | No |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |
| Colors: | Pink, Black |
| Price | |
| Usd: | ~54 USD |