| Brand: | LG |
| Model: | KG220 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2006 |
| Display | |
| Resolution: | 128 x 128 pixels, 1:1 ratio |
| Technology: | CSTN, 65K colors |
| Camera | |
| Main Specs: | VGA |
| Main Video: | No |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | No |
| Battery | |
| Capacity: | 830 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Memory | |
| Expandable: | No |
| Body | |
| Dimensions: | 81.8 x 43.4 x 23.3 mm (3.22 x 1.71 x 0.92 in) |
| Weight: | 73 g (2.57 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Connectivity | |
| Usb: | No |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |
| Colors: | Black, Pink |
| Price | |
| Usd: | ~76 USD |