| Brand: | LG |
| Model: | KG195 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2007 |
| Display | |
| Size: | 1.8 inches, 10.2 cm2 |
| Resolution: | 128 x 160 pixels (~114 ppi density) |
| Technology: | TFT, 256K colors |
| Camera | |
| Main Specs: | VGA |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | Yes |
| Battery | |
| Type: | Li-Ion |
| Memory | |
| Expandable: | microSD (dedicated slot) |
| Body | |
| Dimensions: | 100 x 45 x 12.4 mm (3.94 x 1.77 x 0.49 in) |
| Weight: | 69.9 g (2.43 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Connectivity | |
| Bluetooth: | 1.2, A2DP |
| Usb: | 1.1 |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |
| Colors: | Black, White |
| Price | |
| Usd: | ~76 USD |