| Brand: | LG |
| Model: | KG190 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2006 |
| Display | |
| Size: | 1.3 inches, 5.5 cm2 |
| Resolution: | 128 x 128 pixels, 1:1 ratio (~139 ppi density) |
| Technology: | CSTN, 256K colors |
| Camera | |
| Main Specs: | VGA |
| Main Video: | No |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | No |
| Battery | |
| Capacity: | 720 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Memory | |
| Expandable: | No |
| Body | |
| Dimensions: | 84.5 x 45.5 x 17 mm (3.33 x 1.79 x 0.67 in) |
| Weight: | 85 g (3.00 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Connectivity | |
| Usb: | Proprietary |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |
| Colors: | Black |