| Brand: | LG |
| Model: | KF700 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2008 |
| Size: | 3.0 inches, 23.2 cm2 |
| Resolution: | 240 x 480 pixels, 18:9 ratio (~179 ppi density) |
| Technology: | TFT resistive touchscreen, 256K colors |
| Main Specs: | 3.15 MP, AF |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | 320p@15fps |
| Selfie Specs: | Videocall camera |
| Selfie Video: | 320p@15fps |
| Capacity: | 900 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Dimensions: | 102 x 51 x 14.5 mm (4.02 x 2.01 x 0.57 in) |
| Weight: | 107 g (3.77 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Bluetooth: | 1.2, A2DP |
| Usb: | 2.0 |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / HSPA |
| Colors: | Black |
| Usd: | ~140 USD |