| Brand: | LG |
| Model: | KF600 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2008 |
| Size: | 2.0 inches, 12.4 cm2 |
| Resolution: | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~200 ppi density) |
| Technology: | TFT, 256K colors |
| Main Specs: | 3.15 MP, AF |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 800 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Expandable: | microSD (dedicated slot) |
| Dimensions: | 101.2 x 50.7 x 14.1 mm (3.98 x 2.00 x 0.56 in) |
| Weight: | 107 g (3.77 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Bluetooth: | 2.0 |
| Usb: | 2.0 |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |
| Colors: | Pastel Pink, Shiny Pink, Wine Red, Titan |
| Usd: | ~76 USD |