| Brand: | LG |
| Model: | KF510 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2008 |
| Size: | 2.2 inches, 15.0 cm2 |
| Resolution: | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~182 ppi density) |
| Technology: | TFT, 256K colors |
| Main Specs: | 3.15 MP, AF |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | 320p |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | 320p |
| Capacity: | 800 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Expandable: | microSD (dedicated slot) |
| Dimensions: | 104.5 x 49.5 x 10.9 mm (4.11 x 1.95 x 0.43 in) |
| Weight: | 91 g (3.21 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Bluetooth: | 2.0, A2DP |
| Usb: | 2.0 |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |
| Colors: | Stardust Dark Grey, Sunset Red |
| Usd: | ~76 USD |