| Brand: | LG |
| Model: | KF390 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2008 |
| Display | |
| Size: | 2.0 inches, 12.6 cm2 |
| Resolution: | 176 x 220 pixels (~141 ppi density) |
| Technology: | TFT, 256K colors |
| Camera | |
| Main Specs: | 2 MP |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | Videocall camera |
| Selfie Video: | Yes |
| Battery | |
| Type: | Li-Ion |
| Memory | |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Body | |
| Dimensions: | 99 x 48 x 17.4 mm (3.90 x 1.89 x 0.69 in) |
| Weight: | 110 g (3.88 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Connectivity | |
| Bluetooth: | 1.2 |
| Usb: | 2.0 |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / HSPA |
| Colors: | Black |
| Price | |
| Usd: | ~65 USD |