| Brand: | LG |
| Model: | KE850 Prada |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2007 |
| Size: | 3.0 inches, 25.6 cm2 |
| Resolution: | 240 x 400 pixels, 5:3 ratio (~155 ppi density) |
| Technology: | TFT, 256K colors |
| Main Specs: | 2 MP, AF |
| Main Features: | Schneider-Kreuznach optics, LED flash |
| Main Video: | @30fps |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | @30fps |
| Capacity: | 800 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Expandable: | microSD (dedicated slot), 256 MB included |
| Dimensions: | 98.8 x 54 x 12 mm (3.89 x 2.13 x 0.47 in) |
| Weight: | 85 g (3.00 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Bluetooth: | 2.0, A2DP |
| Usb: | 2.0 |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |
| Colors: | Black |
| Usd: | ~65 USD |