| Brand: | LG |
| Model: | KE820 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2006 |
| Display | |
| Size: | 2.0 inches, 12.6 cm2 |
| Resolution: | 220 x 176 pixels (~141 ppi density) |
| Technology: | TFT, 256K colors |
| Camera | |
| Main Specs: | 2 MP |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | Yes |
| Battery | |
| Capacity: | 750 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Memory | |
| Expandable: | microSD (dedicated slot), 128 MB included |
| Body | |
| Dimensions: | 95 x 52 x 9.9 mm (3.74 x 2.05 x 0.39 in) |
| Weight: | 73 g (2.57 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Connectivity | |
| Bluetooth: | 1.2, A2DP |
| Usb: | Proprietary |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |
| Colors: | Black |
| Price | |
| Usd: | ~119 USD |