| Brand: | LG |
| Model: | KE770 Shine |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2007 |
| Size: | 1.77 inches, 9.9 cm2 |
| Resolution: | 176 x 220 pixels (~159 ppi density) |
| Technology: | TFT, 256K colors |
| Main Specs: | 2 MP, AF |
| Main Features: | Schneider-Kreuznach optics, LED flash |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 800 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Expandable: | microSD (dedicated slot) |
| Dimensions: | 105 x 46 x 9.9 mm (4.13 x 1.81 x 0.39 in) |
| Weight: | 79 g (2.79 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Bluetooth: | 1.2, A2DP |
| Usb: | Proprietary |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |
| Colors: | Silver |
| Usd: | ~76 USD |