| Brand: | LG |
| Model: | KC910i Renoir |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2009 |
| Size: | 3.0 inches, 25.6 cm2 |
| Resolution: | 240 x 400 pixels, 5:3 ratio (~155 ppi density) |
| Technology: | TFT resistive touchscreen, 256K colors |
| Main Specs: | 8 MP, AF |
| Main Features: | Schneider-Kreuznach optics, xenon flash |
| Main Video: | 480p@30fps, 320p@120fps |
| Selfie Specs: | VGA videocall camera |
| Selfie Video: | 480p@30fps, 320p@120fps |
| Capacity: | 1000 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Dimensions: | 107.8 x 55.9 x 14 mm (4.24 x 2.20 x 0.55 in) |
| Weight: | 114 g (4.02 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11b/g |
| Bluetooth: | 2.1, A2DP |
| Usb: | 2.0 |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer |
| Colors: | Black |
| Usd: | ~151 USD |