| Brand: | LG |
| Model: | KC780 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2008 |
| Size: | 2.4 inches, 17.8 cm2 |
| Resolution: | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~167 ppi density) |
| Technology: | TFT, 256K colors |
| Main Specs: | 8 MP, AF |
| Main Features: | Schneider-Kreuznach optics, LED flash |
| Main Video: | 480p@30fps |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | 480p@30fps |
| Capacity: | 900 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Dimensions: | 107 x 52 x 13.9 mm (4.21 x 2.05 x 0.55 in) |
| Weight: | 119 g (4.20 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Bluetooth: | 2.1, A2DP |
| Usb: | 2.0 |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |
| Sensors: | Accelerometer |
| Colors: | Gray |
| Usd: | ~151 USD |