| Brand: | LG |
| Model: | KB775 Scarlet |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2009 |
| Size: | 3.0 inches, 25.6 cm2 |
| Resolution: | 240 x 400 pixels, 5:3 ratio (~155 ppi density) |
| Technology: | TFT resistive touchscreen, 256K colors |
| Main Specs: | 3.15 MP, AF |
| Main Video: | 320p |
| Selfie Specs: | Yes |
| Selfie Video: | 320p |
| Capacity: | 1000 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot), 1 GB included |
| Dimensions: | 108 x 54.8 x 13.2 mm (4.25 x 2.16 x 0.52 in) |
| Weight: | 110 g (3.88 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Bluetooth: | 2.0, A2DP |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / HSPA |
| Colors: | Black, Dark Red |