| Brand: | LG |
| Model: | K8 (2018) |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2018 |
| Size: | 5.0 inches, 68.9 cm2 |
| Resolution: | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
| Technology: | S-IPS LCD |
| Protection: | Corning Gorilla Glass 3 |
| Main Features: | LED flash, HDR |
| Main Video: | 720p@30fps (Global), 1080p@30fps (USA) |
| Selfie Video: | 720p@30fps (Global), 1080p@30fps (USA) |
| Capacity: | 2500 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Qualcomm MSM8909 Snapdragon 210 (28 nm) - GlobalQualcomm MSM8917 Snapdragon 425 (28 nm) - USA |
| Cpu: | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7Quad-core 1.4 GHz Cortex-A53 |
| Gpu: | Adreno 304Adreno 308 |
| Ram: | 2GB |
| Storage: | 16GB |
| Expandable: | microSDHC |
| Os: | Android 7.1.2 (Nougat) |
| Dimensions: | 146.3 x 73.2 x 8.2 mm (5.76 x 2.88 x 0.32 in) |
| Weight: | 152 g (5.36 oz) |
| Sim: | · Nano-SIM· Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 4.2, A2DP, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Accelerometer, proximity |
| Colors: | Aurora Black, Moroccan Blue, Terra Gold |
| Usd: | ~151 USD |