| Brand: | LG |
| Model: | K8 (2017) |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2016 |
| Size: | 5.0 inches, 69.4 cm2 |
| Resolution: | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~293 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Protection: | Corning Gorilla Glass 3 |
| Main Specs: | 13 MP, f/2.2, 1/3.1", 1.12µm, AF |
| Main Features: | LED flash, panorama |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 5 MP, f/2.4, 1/5.0", 1.12µm |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 2500 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Qualcomm MSM8917 Snapdragon 425 (28 nm)Mediatek MT6737 (28 nm) |
| Cpu: | Quad-core 1.4 GHz Cortex-A53 |
| Gpu: | Adreno 308Mali-T720MP2 |
| Ram: | 5GB |
| Storage: | 16GB |
| Expandable: | microSDHC |
| Os: | Android 7.0 (Nougat) |
| Dimensions: | 144.5 x 72.1 x 8 mm (5.69 x 2.84 x 0.31 in) |
| Weight: | 144 g (5.08 oz) |
| Sim: | · Nano-SIM· Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 4.2, A2DP, LE |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | microUSB 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Accelerometer, proximity |
| Colors: | Silver, Titan, Gold, Dark Blue |
| Usd: | ~130 USD |