| Brand: | LG |
| Model: | K41S |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2020 |
| Size: | 6.55 inches, 103.6 cm2 |
| Resolution: | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~268 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Protection: | Scratch-resistant glass |
| Main Specs: | 13 MP, f/2.0, 28mm (wide), PDAF 5 MP, f/2.2, 115˚, (ultrawide) 2 MP (macro) Auxiliary lens |
| Main Features: | LED flash, panorama, HDR |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 8 MP |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 4000 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Chipset: | Mediatek MT6762 Helio P22 (12 nm) |
| Cpu: | Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53 |
| Gpu: | PowerVR GE8320 |
| Ram: | 3GB |
| Storage: | 32GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Android 9.0 (Pie) |
| Dimensions: | 165.8 x 76.5 x 8.3 mm (6.53 x 3.01 x 0.33 in) |
| Weight: | 191.7 g (6.77 oz) |
| Build: | MIL-STD-810G compliant* *does not guarantee ruggedness or use in extreme conditions |
| Sim: | · Nano-SIM· Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, DLNA |
| Bluetooth: | 5.0, A2DP, LE |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB Type-C 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| Colors: | Titanium, Black, White |
| Usd: | ~238 USD |