| Brand: | LG |
| Model: | K4 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2016 |
| Size: | 4.5 inches, 55.8 cm2 |
| Resolution: | 480 x 854 pixels, 16:9 ratio (~218 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | 5 MP, f/2.8, AF |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | 720p@30fps |
| Selfie Specs: | 2 MP, f/2.8 |
| Selfie Video: | 720p@30fps |
| Capacity: | 1940 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Mediatek MT6735M - K120E, K130EQualcomm MSM8909 Snapdragon 210 (28 nm) - K121 |
| Cpu: | Quad-core 1.0 GHz Cortex-A53 - K120E, K130EQuad-core 1.1 GHz Cortex-A7 - K121 |
| Gpu: | Mali-T720MP2 - K120E, K130EAdreno 304 - K121 |
| Ram: | 1GB |
| Storage: | 8GB |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Os: | Android 5.1.1 (Lollipop) |
| Dimensions: | 131.9 x 66.7 x 8.9 mm (5.19 x 2.63 x 0.35 in) |
| Weight: | 120 g (4.23 oz) |
| Sim: | Single SIM (Micro-SIM) or Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth: | 4.1, A2DP, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Accelerometer, proximity |
| Colors: | White, Indigo |
| Usd: | ~108 USD |