| Brand: | LG |
| Model: | K31 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2020 |
| Size: | 5.7 inches, 81.1 cm2 |
| Resolution: | 720 x 1520 pixels, 19:9 ratio (~295 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | 13 MP, f/1.8, 27mm (wide), 1/3.1", 1.12µm, PDAF 5 MP, f/2.2, 120˚ (ultrawide), 1/5.0", 1.12µm |
| Main Features: | LED flash, panorama, HDR |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 5 MP, f/2.2, 24mm (wide), 1/5.0", 1.12µm |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 3000 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Mediatek MT6762 Helio P22 (12 nm) |
| Cpu: | Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53 |
| Gpu: | PowerVR GE8320 |
| Ram: | 2GB |
| Storage: | 32GB |
| Expandable: | microSDXC |
| Os: | Android 10, LG UX 9.1 |
| Dimensions: | 147.8 x 71.1 x 8.6 mm (5.82 x 2.80 x 0.34 in) |
| Weight: | 146 g (5.15 oz) |
| Build: | MIL-STD-810G compliant* *does not guarantee ruggedness or use in extreme conditions |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 5.0, A2DP, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer |
| Colors: | Gray |
| Usd: | ~140 USD |