| Brand: | LG |
| Model: | K30 (2019) |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2019 |
| Size: | 5.45 inches, 76.7 cm2 |
| Resolution: | 720 x 1440 pixels, 18:9 ratio (~295 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | 8 MP, f/2.0, 27mm (wide), 1/4.0", 1.12µm, AF |
| Main Features: | LED flash, panorama, HDR |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 5 MP, f/2.2, 24mm (wide), 1/5.0", 1.12µm |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 3000 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Qualcomm MSM8917 Snapdragon 425 (28 nm) |
| Cpu: | Quad-core 1.4 GHz Cortex-A53 |
| Gpu: | Adreno 308 |
| Ram: | 2GB |
| Storage: | 16GB |
| Expandable: | microSDHC (uses shared SIM slot) |
| Os: | Android 9.0 (Pie) |
| Dimensions: | 146.9 x 71.5 x 8.5 mm (5.78 x 2.81 x 0.33 in) |
| Weight: | 148 g (5.22 oz) |
| Build: | MIL-STD-810G compliant* *does not guarantee ruggedness or use in extreme conditions |
| Sim: | · Nano-SIM· Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth: | 5.0, A2DP, LE |
| Nfc: | Yes (market/region dependent) |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Accelerometer, proximity |
| Colors: | New Aurora Black, New Moroccan Blue |
| Usd: | ~151 USD |