| Brand: | LG |
| Model: | K30 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2018 |
| Size: | 5.3 inches, 77.4 cm2 |
| Resolution: | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~277 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | 13 MP, PDAF |
| Main Features: | LED flash, HDR |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 5 MP |
| Selfie Video: | 720p |
| Capacity: | 2880 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Charging: | 10W wired |
| Fast Charging: | 10W |
| Chipset: | Qualcomm MSM8917 Snapdragon 425 (28 nm) |
| Cpu: | Quad-core 1.4 GHz Cortex-A53 |
| Gpu: | Adreno 308 |
| Ram: | 2GB |
| Storage: | 32GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Android 7.1 (Nougat) |
| Dimensions: | 148.6 x 75 x 8.6 mm (5.85 x 2.95 x 0.34 in) |
| Weight: | 168.1 g (5.93 oz) |
| Sim: | Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 4.2, A2DP, LE |
| Nfc: | Yes (market/region dependent) |
| Usb: | USB Type-C 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| Colors: | New Aurora Black, Blue |
| Usd: | ~173 USD |