| Brand: | LG |
| Model: | K3 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2016 |
| Size: | 4.5 inches, 55.8 cm2 |
| Resolution: | 480 x 854 pixels, 16:9 ratio (~218 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | 5 MP |
| Main Features: | LED flash - LS450 only |
| Main Video: | 720p@30fps |
| Selfie Specs: | VGA |
| Selfie Video: | 720p@30fps |
| Capacity: | 1940 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Mediatek MT6737M - K100Qualcomm MSM8909 Snapdragon 210 (28 nm) - LS450 |
| Cpu: | Quad-core 1.1 GHz Cortex-A53Quad-core 1.1 GHz Cortex-A7 |
| Gpu: | Mali-T720MP2Adreno 304 |
| Ram: | 1GB |
| Storage: | 8GB |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Os: | Android 6.0 (Marshmallow) |
| Dimensions: | 133.8 x 67.7 x 9.4 mm (5.27 x 2.67 x 0.37 in) |
| Weight: | 127 g (4.48 oz) |
| Sim: | · Nano-SIM· Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 4.1, A2DP, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| Sensors: | Accelerometer |
| Colors: | Black/Dark BLue |
| Usd: | ~108 USD |