| Brand: | LG |
| Model: | LG K20 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2017 |
| Size: | 5.3 inches FHD |
| Resolution: | 1280 x 720 Pixels, 24 bit color depth |
| Technology: | Screen (Size & Type): 5.3 inches IPS HD Display |
| Main Specs: | Camera Overview: 8 Megapixels / 5 Megapixels |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 5 Megapixels with Screen Flash |
| Capacity: | 2800 mAh |
| Cpu: | Processor (Clock): Quad-Core 1.4GHz ARM Cortex A53 |
| Gpu: | Qualcomm Adreno 308 |
| Ram: | Memory: 1.5GB, 667 MHz |
| Storage: | Internal Storage: 16GB |
| Expandable: | microSD, microSDHC, microSDXC |
| Os: | Android 7.0 Nougat OS |
| Os Version: | 7.0 |
| Dimensions: | 149.9 mm x 76.2 mm x 7.6 mm |
| Weight: | 142 Grams (With Battery) |
| Sim: | Nano SIM (Single SIM (Nano)) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, 2.4 GHz, Wi-Fi Calling, Wi-Fi HotSpot |
| Usb: | Micro USBv2.0 With Charging and Mass Storage Function |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | LTE |
| Sensors: | Proximity Sensor Accelerometer Compass Ambient Light Fingerprint |