| Brand: | LG |
| Model: | LG K11 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2018 |
| Size: | 5.3 in (inches) |
| Resolution: | 720 x 1280 pixels |
| Technology: | 5.3 in |
| Main Specs: | 4160 x 3120 pixels, 1920 x 1080 pixels, 30 fps |
| Main Video: | 1920 x 1080 pixels |
| Selfie Specs: | 7.99 MP (megapixels) |
| Capacity: | 3000 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Cpu: | 4x 1.5 GHz ARM Cortex-A53, 4x 1.0 GHz ARM Cortex-A53, Cores: 8 |
| Gpu: | ARM Mali-T860 MP2, 520 MHz, Cores: 2 |
| Ram: | 2GB |
| Storage: | 16GB |
| Expandable: | microSD, microSDHC, microSDXC |
| Os: | Android 7.1.2 Nougat |
| Os Version: | 7.1 |
| Dimensions: | 75.3 x 148.7 x 8.68 mm |
| Weight: | 162g |
| Sim: | Nano SIM (Yes) |
| Wifi: | b, g, n, n 5GHz, Dual band, Wi-Fi Hotspot, Wi-Fi Direct |
| Usb: | 2.0, Micro USB |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | LTE |
| Sensors: | Proximity Light Accelerometer Compass Fingerprint |