| Brand: | LG |
| Model: | GX300 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2010 |
| Size: | 2.2 inches, 15.2 cm2 |
| Resolution: | 176 x 220 pixels (~128 ppi density) |
| Technology: | TFT, 65K colors |
| Protection: | Corning Gorilla Glass |
| Main Specs: | 2 MP |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 1500 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Dimensions: | 116 x 51 x 12.8 mm (4.57 x 2.01 x 0.50 in) |
| Weight: | 104 g (3.67 oz) |
| Sim: | Dual SIM (Mini-SIM, dual stand-by) |
| Bluetooth: | 2.1, A2DP, EDR |
| Usb: | 2.0 |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |
| Colors: | Black |
| Usd: | ~76 USD |