| Brand: | LG |
| Model: | Gx2 |
| Type: | Smartphone |
| Display | |
| Size: | 5.7" |
| Resolution: | 720 x 1280 |
| Technology: | LCD_IPS |
| Camera | |
| Main Specs: | 7 MP |
| Selfie Specs: | 1 MP |
| Battery | |
| Capacity: | 3220.0 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Processor | |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon 400 MSM8926 |
| Gpu: | Adreno 306 |
| Memory | |
| Ram: | 1GB |
| Storage: | 8GB |
| Os: | Android 4.4 KitKat |
| Body | |
| Dimensions: | 1849 x 1314 x 9 mm |
| Weight: | 168 g |
| Connectivity | |
| Wifi: | 802.11 b/g/n |
| Bluetooth: | 4.0 |
| Nfc: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, GPS |