| Brand: | LG |
| Model: | GX F310L |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2013 |
| Size: | 5.5 inches, 83.4 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~401 ppi density) |
| Technology: | True Full HD IPS Plus LCD |
| Main Specs: | 13 MP, AF |
| Main Features: | LED flash, panorama, HDR |
| Main Video: | 1080p@30fps, HDR |
| Selfie Specs: | 2.1 MP |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 3140 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon 600 |
| Cpu: | Quad-core 1.7 GHz Krait 300 |
| Gpu: | Adreno 320 |
| Ram: | 2GB |
| Storage: | 32GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Android 4.3 (Jelly Bean) |
| Dimensions: | 150.6 x 76.1 x 9.2 mm (5.93 x 3.00 x 0.36 in) |
| Weight: | 167 g (5.89 oz) |
| Sim: | Micro-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth: | 4.0, A2DP |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | microUSB 2.0 (SlimPort), OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / EVDO / LTE |
| Sensors: | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Black, White |
| Usd: | ~270 USD |