| Brand: | LG |
| Model: | GW880 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2009 |
| Size: | 3.5 inches, 34.9 cm2 |
| Resolution: | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~267 ppi density) |
| Technology: | TFT, 256K colors |
| Main Specs: | 5 MP, AF |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | VGA videocall camera |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 1500 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Cpu: | 624 MHz |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Os: | Android-based OPhone OS |
| Dimensions: | 121.9 x 59.5 x 12.9 mm (4.80 x 2.34 x 0.51 in) |
| Weight: | 150 g (5.29 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Bluetooth: | 2.1, A2DP |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM |
| Sensors: | Accelerometer |
| Colors: | Black |
| Usd: | ~194 USD |