| Brand: | LG |
| Model: | GW620 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2009 |
| Size: | 3.0 inches, 26.8 cm2 |
| Resolution: | 320 x 480 pixels, 3:2 ratio (~192 ppi density) |
| Technology: | TFT resistive touchscreen, 256K colors (65K effective) |
| Main Specs: | 5 MP, AF |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | 320p@30fps |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | 320p@30fps |
| Capacity: | 1500 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Os: | Android 1.5, upgradable to 2.2 (Froyo) |
| Dimensions: | 109 x 54.5 x 15.9 mm (4.29 x 2.15 x 0.63 in) |
| Weight: | 139 g (4.90 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g, hotspot |
| Bluetooth: | 2.0, A2DP |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer, compass |
| Colors: | Black, Gray, Blue |
| Usd: | ~97 USD |