| Brand: | LG |
| Model: | GW550 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2009 |
| Size: | 2.4 inches, 17.8 cm2 |
| Resolution: | 320 x 240 pixels, 4:3 ratio (~167 ppi density) |
| Technology: | TFT, 65K colors |
| Main Specs: | 3.15 MP |
| Main Video: | 320p@15fps |
| Selfie Specs: | Yes |
| Selfie Video: | 320p@15fps |
| Capacity: | 1300 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Os: | Microsoft Windows Mobile 6.5 Standard |
| Dimensions: | 116 x 62 x 12 mm (4.57 x 2.44 x 0.47 in) |
| Weight: | 125.5 g (4.41 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g |
| Bluetooth: | 2.1, A2DP |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / HSPA |
| Colors: | Black |
| Usd: | ~76 USD |