| Brand: | LG |
| Model: | GW300 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2009 |
| Display | |
| Size: | 2.4 inches, 17.8 cm2 |
| Resolution: | 320 x 240 pixels, 4:3 ratio (~167 ppi density) |
| Technology: | TFT, 256K colors |
| Camera | |
| Main Specs: | 2 MP |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | Yes |
| Battery | |
| Capacity: | 900 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Memory | |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Body | |
| Dimensions: | 115.5 x 61 x 12.8 mm (4.55 x 2.40 x 0.50 in) |
| Weight: | 95 g (3.35 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Connectivity | |
| Bluetooth: | 2.1, A2DP |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM |
| Colors: | Black, Blue |
| Price | |
| Usd: | ~76 USD |