| Brand: | LG |
| Model: | GU285 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2009 |
| Size: | 2.0 inches, 12.6 cm2 |
| Resolution: | 176 x 220 pixels (~141 ppi density) |
| Technology: | TFT, 256K colors |
| Main Specs: | 1.3 MP |
| Main Video: | 176x144@15fps |
| Selfie Specs: | VGA videocall camera |
| Selfie Video: | 176x144@15fps |
| Capacity: | 900 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Dimensions: | 96 x 45.7 x 14.9 mm (3.78 x 1.80 x 0.59 in) |
| Weight: | 105 g (3.70 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Bluetooth: | 2.1, A2DP |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / UMTS |
| Colors: | Black, Silver, White & Red, White & Pink, Light Silver |
| Usd: | ~65 USD |