| Brand: | LG |
| Model: | GT550 Encore |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2010 |
| Size: | 3.0 inches, 25.6 cm2 |
| Resolution: | 240 x 400 pixels, 5:3 ratio (~155 ppi density) |
| Technology: | TFT resistive touchscreen, 256K colors |
| Main Specs: | 3.15 MP |
| Main Video: | 320p |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | 320p |
| Capacity: | 950 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Dimensions: | 106 x 53.3 x 12 mm (4.17 x 2.10 x 0.47 in) |
| Weight: | 104.9 g (3.67 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Bluetooth: | 2.1, A2DP, EDR |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Colors: | Black |
| Usd: | ~65 USD |