| Brand: | LG |
| Model: | GT540 Optimus |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2010 |
| Size: | 3.0 inches, 26.8 cm2 |
| Resolution: | 320 x 480 pixels, 3:2 ratio (~192 ppi density) |
| Technology: | TFT resistive touchscreen, 256K colors (65K effective) |
| Main Specs: | 3.15 MP, AF |
| Main Video: | 480p@17fps |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | 480p@17fps |
| Capacity: | 1500 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Cpu: | 600 MHz |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Os: | Android 1.6 (Donut), upgradable to 2.1 (Eclair) |
| Dimensions: | 109 x 54.5 x 12.7 mm (4.29 x 2.15 x 0.5 in) |
| Weight: | 115.5 g (4.06 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g |
| Bluetooth: | 2.1, A2DP |
| Usb: | microUSB |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer |
| Colors: | Black, White, Pink |
| Usd: | ~76 USD |