| Brand: | LG |
| Model: | GS500 Cookie Plus |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2010 |
| Size: | 3.0 inches, 25.6 cm2 |
| Resolution: | 240 x 400 pixels, 5:3 ratio (~155 ppi density) |
| Technology: | TFT resistive touchscreen, 256K colors |
| Main Specs: | 3.15 MP |
| Main Video: | 320p@12fps |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | 320p@12fps |
| Capacity: | 900 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Dimensions: | 107 x 52.5 x 11.5 mm (4.21 x 2.07 x 0.45 in) |
| Weight: | 92.5 g (3.25 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Bluetooth: | 2.1, A2DP |
| Usb: | 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer |
| Colors: | Black, White Silver,Imperial Purple, Baby Pink, Wine Red, Brown |
| Usd: | ~97 USD |