| Brand: | LG |
| Model: | GS290 Cookie Fresh |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2010 |
| Size: | 3.0 inches, 25.6 cm2 |
| Resolution: | 240 x 400 pixels, 5:3 ratio (~155 ppi density) |
| Technology: | TFT resistive touchscreen, 256K colors |
| Main Specs: | 2 MP |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 900 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Dimensions: | 108 x 52.9 x 12.5 mm (4.25 x 2.08 x 0.49 in) |
| Weight: | 89 g (3.14 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Bluetooth: | 2.1, A2DP |
| Usb: | 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM |
| Colors: | Silver, Orange/white, Purple/white, Blue/light silver |
| Usd: | ~65 USD |