| Brand: | LG |
| Model: | GS155 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2010 |
| Display | |
| Size: | 1.5 inches, 7.3 cm2 |
| Resolution: | 128 x 128 pixels, 1:1 ratio (~121 ppi density) |
| Technology: | TFT, 256K colors |
| Camera | |
| Main Specs: | VGA |
| Main Video: | No |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | No |
| Battery | |
| Capacity: | 950 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Memory | |
| Expandable: | microSD (dedicated slot) |
| Body | |
| Dimensions: | 103.9 x 44.5 x 13.9 mm (4.09 x 1.75 x 0.55 in) |
| Weight: | 66.8 g (2.33 oz) |
| Build: | Flashlight |
| Sim: | Mini-SIM |
| Connectivity | |
| Usb: | microUSB 1.1 |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |
| Colors: | Black, Silver, Red, Green, Wine Red |
| Price | |
| Usd: | ~32 USD |