| Brand: | LG |
| Model: | GM730 Eigen |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2009 |
| Size: | 3.0 inches, 25.6 cm2 |
| Resolution: | 240 x 400 pixels, 5:3 ratio (~155 ppi density) |
| Technology: | TFT resistive touchscreen, 65K colors |
| Main Specs: | 5 MP, AF |
| Main Features: | Schneider-Kreuznach optics |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | Videocall camera |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 1000 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Qualcomm MSM7201A |
| Cpu: | 528 MHz ARM 11 |
| Gpu: | Adreno 130 |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Os: | Microsoft Windows Mobile 6.1 Professional |
| Dimensions: | 109.8 x 56.5 x 11.9 mm (4.32 x 2.22 x 0.47 in) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11b/g |
| Bluetooth: | Yes |
| Usb: | microUSB |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / HSPA |
| Colors: | Black |
| Usd: | ~119 USD |