| Brand: | LG |
| Model: | GM200 Brio |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2009 |
| Display | |
| Size: | 2.0 inches, 12.6 cm2 |
| Resolution: | 176 x 220 pixels (~141 ppi density) |
| Technology: | TFT, 256K colors |
| Camera | |
| Main Specs: | 2 MP |
| Main Video: | QCIF@15fps |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | QCIF@15fps |
| Battery | |
| Capacity: | 1100 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Memory | |
| Expandable: | microSD (dedicated slot) |
| Body | |
| Dimensions: | 106 x 48 x 14.4 mm (4.17 x 1.89 x 0.57 in) |
| Weight: | 85 g (3.00 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Connectivity | |
| Bluetooth: | 2.0, A2DP |
| Usb: | 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM |
| Colors: | Black, Silver, Gold (GM200); Black, Red (GM205) |
| Price | |
| Usd: | ~54 USD |