| Brand: | LG |
| Model: | Gentle |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2015 |
| Display | |
| Size: | 3.2 in |
| Camera | |
| Main Specs: | 3.15 MP |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | VGA |
| Battery | |
| Capacity: | 1700mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Processor | |
| Cpu: | Quad-core 1.1 GHz |
| Memory | |
| Ram: | 1 GB |
| Storage: | 4 GB |
| Expandable: | microSD (dedicated slot) |
| Os: | Android 5.1.1 (Lollipop) |
| Os Version: | 5.1.1 |
| Body | |
| Dimensions: | 117.7 x 58.7 x 16.6 mm |
| Weight: | 143 g |
| Sim: | Micro-SIM |
| Connectivity | |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth: | 4.1, A2DP |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Colors: | Navy, Burgundy |
| Price | |
| Usd: | ~162 USD |