| Brand: | LG |
| Model: | GD910 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2009 |
| Display | |
| Size: | 1.43 inches |
| Resolution: | 128 x 160 pixels (~143 ppi density) |
| Technology: | TFT, 256K colors |
| Protection: | Corning Gorilla Glass |
| Camera | |
| Main Specs: | VGA |
| Main Video: | No |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | No |
| Battery | |
| Type: | Li-Ion |
| Memory | |
| Expandable: | No |
| Os: | Proprietary OS |
| Body | |
| Dimensions: | 49 x 39 x 13.8 mm (1.93 x 1.54 x 0.54 in) |
| Weight: | 84.0 g (2.96 oz) |
| Build: | IPX4 water jets resistant |
| Sim: | Mini-SIM |
| Connectivity | |
| Bluetooth: | 2.0 |
| Usb: | No |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / HSPA |
| Colors: | White, Black |
| Price | |
| Usd: | ~313 USD |