| Brand: | LG |
| Model: | GD880 Mini |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2010 |
| Size: | 3.2 inches, 28.2 cm2 |
| Resolution: | 480 x 854 pixels, 16:9 ratio (~306 ppi density) |
| Technology: | TFT, 256K colors |
| Protection: | Corning Gorilla Glass |
| Main Specs: | 5 MP, AF |
| Main Video: | 480p@30fps |
| Selfie Specs: | Yes |
| Selfie Video: | 480p@30fps |
| Capacity: | 1000 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Dimensions: | 102 x 47.6 x 10.6 mm (4.02 x 1.87 x 0.42 in) |
| Weight: | 99 g (3.49 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g, DLNA |
| Bluetooth: | 2.1, A2DP |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer, proximity |
| Colors: | Black |
| Usd: | ~130 USD |