| Brand: | LG |
| Model: | GD710 Shine II |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2009 |
| Size: | 2.2 inches, 15.0 cm2 |
| Resolution: | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~182 ppi density) |
| Technology: | TFT, 256K colors |
| Main Specs: | 2 MP |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | 320p |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | 320p |
| Capacity: | 900 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Dimensions: | 106.9 x 51.5 x 13.3 mm (4.21 x 2.03 x 0.52 in) |
| Weight: | 120 g (4.23 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Bluetooth: | 2.0, A2DP |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / HSPA |
| Colors: | Silver |
| Usd: | ~86 USD |