| Brand: | LG |
| Model: | GD580 Lollipop |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2010 |
| Size: | 2.8 inches, 22.3 cm2 |
| Resolution: | 240 x 400 pixels, 5:3 ratio (~167 ppi density) |
| Technology: | TFT, 256K colors |
| Main Specs: | 3.15 MP |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | VGA |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 800 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Dimensions: | 108.3 x 51.5 x 13.4 mm (4.26 x 2.03 x 0.53 in) |
| Weight: | 103.5 g (3.63 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Bluetooth: | 2.0, A2DP |
| Usb: | 2.0 |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer |
| Colors: | Blue, Pink, Black |
| Usd: | ~76 USD |