| Brand: | LG |
| Model: | GD550 Pure |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2010 |
| Display | |
| Size: | 2.4 inches, 17.8 cm2 |
| Resolution: | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~167 ppi density) |
| Technology: | TFT, 65K colors |
| Camera | |
| Main Specs: | 5 MP, AF |
| Main Video: | 480p@30fps |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | 480p@30fps |
| Battery | |
| Capacity: | 900 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Memory | |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Body | |
| Dimensions: | 105.5 x 51 x 12.4 mm (4.15 x 2.01 x 0.49 in) |
| Weight: | 132 g (4.66 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Connectivity | |
| Bluetooth: | 2.1, A2DP |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / HSPA |
| Colors: | Black |
| Price | |
| Usd: | ~54 USD |