| Brand: | LG |
| Model: | GD510 Pop |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2009 |
| Size: | 3.0 inches, 25.6 cm2 |
| Resolution: | 240 x 400 pixels, 5:3 ratio (~155 ppi density) |
| Technology: | TFT resistive touchscreen, 256K colors |
| Main Specs: | 3.15 MP |
| Main Video: | 320p@15fps |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | 320p@15fps |
| Capacity: | 900 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Charging: | Solar panel for charging (optional) |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Dimensions: | 97.8 x 49.5 x 11.2 mm (3.85 x 1.95 x 0.44 in) |
| Weight: | 87g (3.07 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Bluetooth: | 2.1, A2DP |
| Usb: | microUSB |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |
| Sensors: | Accelerometer |
| Colors: | Silver, Black, Twiilght |
| Usd: | ~86 USD |