| Brand: | LG |
| Model: | GC900 Viewty Smart |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2009 |
| Size: | 3.0 inches, 25.6 cm2 |
| Resolution: | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~311 ppi density) |
| Technology: | TFT |
| Protection: | Corning Gorilla Glass |
| Main Specs: | 8 MP, AF |
| Main Features: | Schneider-Kreuznach optics, LED flash |
| Main Video: | 480p@30fps |
| Selfie Specs: | Yes |
| Selfie Video: | 480p@30fps |
| Capacity: | 1000 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Dimensions: | 108.9 x 56.1 x 12.4 mm (4.29 x 2.21 x 0.49 in) |
| Weight: | 102 g (3.60 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g |
| Bluetooth: | 2.1, A2DP |
| Usb: | 2.0 |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer |
| Colors: | Silver, Black |
| Usd: | ~108 USD |