| Brand: | LG |
| Model: | GB230 Julia |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2009 |
| Display | |
| Size: | 2.0 inches, 12.6 cm2 |
| Resolution: | 176 x 220 pixels (~141 ppi density) |
| Technology: | TFT, 256K colors |
| Camera | |
| Main Specs: | 2 MP |
| Main Video: | QCIF@15fps |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | QCIF@15fps |
| Battery | |
| Capacity: | 800 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Memory | |
| Expandable: | microSD (dedicated slot) |
| Body | |
| Dimensions: | 101.2 x 49.2 x 15.7 mm (3.98 x 1.94 x 0.62 in) |
| Weight: | 89 g (3.14 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Connectivity | |
| Bluetooth: | 2.1, A2DP |
| Usb: | 2.0 |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |
| Colors: | Black, Dark Blue |
| Price | |
| Usd: | ~54 USD |