| Brand: | LG |
| Model: | GB160 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2009 |
| Display | |
| Size: | 1.5 inches, 7.3 cm2 |
| Resolution: | 128 x 128 pixels, 1:1 ratio (~121 ppi density) |
| Technology: | TFT, 65K colors |
| Camera | |
| Main Specs: | No |
| Battery | |
| Capacity: | 950 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Memory | |
| Expandable: | No |
| Body | |
| Dimensions: | 103 x 46 x 12.5 mm (4.06 x 1.81 x 0.49 in) |
| Weight: | 67.5 (2.36 oz) |
| Build: | Flashlight (market and carrier dependent) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Connectivity | |
| Usb: | No |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |
| Colors: | Black |
| Price | |
| Usd: | ~76 USD |