| Brand: | LG |
| Model: | GB130 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2009 |
| Display | |
| Size: | 2.0 inches, 12.4 cm2 |
| Resolution: | 120 x 160 pixels, 4:3 ratio (~100 ppi density) |
| Technology: | TFT, 65K colors |
| Camera | |
| Main Specs: | No |
| Battery | |
| Capacity: | 950 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Memory | |
| Expandable: | No |
| Body | |
| Dimensions: | 103 x 47 x 15.6 mm (4.06 x 1.85 x 0.61 in) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Connectivity | |
| Usb: | Proprietary |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |
| Colors: | Black |
| Price | |
| Usd: | ~43 USD |